PLC programlama ve plc nedir? PLC ne işe yarar?

PLC PROGRAMLAMA ve PLC NEDİR?

Plc programlama ve plc nedir konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz.  PLC programlama günümüzde otomasyonun olmazsa olmazdır. Peki nedir bu plc ve plc ne işer yarar?

Programmable Logic Controller (Programlanabilir Lojik Kontrolcü) ifadesinin kısaltılmışı olan PLC’ler, günümüzde kumanda ve otomasyon sistemlerinin en vazgeçilmez elemanıdır.

plc programlam ve plc nedir

plc programlam ve plc nedir

PLC’ler giriş ve çıkış uçları vardır. PLC, giriş uçlarına bağlanan algılayıcılardan(buton, anahtar, sensör vs) aldığı bilgiyi, kendine verilen programa göre işleyen ve sonuçlarını çıkışlarına bağlı iş elemanlarına(röle, kontaktör, selonoid valf, motor vs) aktaran bir mikrobilgisayar sistemidir.

PLC’lerin giriş-çıkış sayılarına göre birçok modeli vardır. Yapılacak sistemin büyüklüğüne göre PLC seçimi yapılır. PLC’lerdeki mevcut giriş çıkış sayısı yetmiyorsa genişleme modülleri ile ek giriş-çıkışlar elde edilebilir.

Piyasada birçok PLC markası olmasına rağmen temel programlama mantığı aynıdır. PLC’leri programlayabilmek için klasik kumanda sistemlerini bilmek gereklidir.

PLC programlamada Ladder, STL ve FBD programlama dilleri kullanılıyor. Ladder(Merdiven diyagramı) ile plc programlama diğer dillere göre daha çok kullanılmaktadır. Bunun sebebi ladder diyagramı ile plc programlamanın klasik kumanda çizimlerindeki gibi olmasıdır.

PLC programlamada kullanılana yazılımlar bazı Siemens gibi firmalarda ücretliyken Delta gibi bazı markalarda tamamen ücretsizdir. Ayrıca Siemens plc’lerde PC-PLC arasında kullanılan plc programını aktarmada kullanılan kablo bile 100 euro civarında satılırken Delta plc’de bu kablo 10 dolar seviyelerindedir.

 

NEDEN PLC KULLANILIYOR?

Klasik kumanda ile yapılan kumanda sistemleri, kompleks otomayon sistemlerini kontrol etmede yetersiz kalması, sık arıza yapması, fazla yer kaplaması gibi olumsuzluklardan dolayı yeni çözümler aranmıştır. Mikrodenetleyici teknolojinde gelişmeler ile birlikte içinde mikrodenetleyici bulunan PLC cihazları geliştirilmiştir. Böylece klasik kumanda ile çok karmaşık ve sık arıza yapan sistemler yerine, daha basit, az yer kaplayan, düşük maliyetli, güvenilir, az arıza yapan ve daha esnek kumanda sistemleri yapılmaktadır.

 

PLC’NİN KULLANIM ALANLARI

PLC nedir? PLC’ler nerelerde kullanılıyor?

PLC’ler otomotiv, kimya, imalat gibi endüstrinin her alanında kullanılmaktadırlar. PLC’ler saha dediğimiz çalışma alanındaki (Örneğin bir fabrika) değişiklikleri çeşitli sensör ve ölçme araçları ile algılar, hafızasına yüklenmiş program dahilinde gerekli işlemleri yaptıktan sonra çıkış elemanlarına komutlar göndererek gerekli işlemleri yapar.

 

 

Örneğin, bir dolum tesisinde yürüyen banttan geçen şişeler bir sensör yardımı ile algılanıp doldurulduktan sonra kapakları basılabilir. Aşağıdaki  plc programlama videosunda, bir saha uygulamasının(proses) simülasyonu verilmiştir.